Oferta kształcenia

Skierowana jest do uczniów: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze sprzężeniami, z autyzmem

Dysponujemy

Biblioteką i czytelnią multimedialną, pracowniami komputerowymi, dużą salą gimnastyczną, siłownią, dobrze wyposażoną salą rehabilitacyjną, salą doświadczania świata, boiskiem sportowym oraz terenem rekreacyjnym wokół szkoły

Profesjonalna kadra

Uczniowie uczestniczą w zajęciach logopedycznych, rewalidacyjnych, terapeutycznych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną zapewniającym podopiecznym naukę, opiekę i bezpieczeństwo.

Akademia malucha

Akademia Malucha to nasza propozycja zajęć dla małych dzieci o charakterze adaptacyjno-edukacyjnym. Uczestniczą w nich maluchy w wieku od 2 do 4 lat, które są już gotowe do podjęcia nowych wyzwań i poznania większej liczby rówieśników. Zajęcia są swojego rodzaju przygotowaniem do przedszkola - ich najważniejszym celem jest usamodzielnienie dziecka i zapewnienie mu bezstresowego startu w grupie przedszkolnej.

 • Dla kogo: Dzieci wraz z rodzicami w wieku od 2 do 4 roku życia.
 • Czas trwania zajęć: 60 minut
 • Kiedy: co dwa tygodnie
 • Gdzie: świetlica szkolna Szkoły Specjalnej przy Zespole Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach
 • Zapisy i szczegóły zajęć: Izabela Jasek, tel. 785-456-446

 

Zajęcia są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona!

 

Czego uczą nasze zajęcia dla dzieci?

 

 • współdziałania w grupie dzieci,
 • zrozumienia dla potrzeb rówieśników,
 • poszanowania zasad panujących w grupie i przedszkolu,
 • coraz większej samodzielności,
 • a nade wszystko radości tworzenia, wynikającej z udziału w zabawach ruchowych, plastycznych, rytmicznych i muzycznych.

 

Na zajęciach wykorzystujemy rożnego rodzaju metody i formy pracy:

 

 • Metodę Weroniki Sherborne,
 • Metodę Dobrego Startu,
 • Pedagogikę Zabawy,
 • Logorytmikę,
 • Integrację sensoryczną.

 

Jak są prowadzone?

 

 • Na zajęciach stymulujemy 7 zmysłów, przede wszystkim skupiając się na 3 podstawowych systemach zmysłowych.
 • Zajęcia są modyfikowane do możliwości i potrzeb poszczególnej grupy.
 • Każde zajęcia przebiegają stałego planu, w specjalnie przygotowanej do tego sali.
 • Zabawy i aktywności są proponowane przez prowadzącego, ale jest też czas na zabawę własną.
 • Nigdy nie zmuszamy i nie robimy nic na siłę, zajęcia są tak zaaranżowane aby każdy znalazł coś dla siebie – staramy się podążać za dzieckiem na ile to tylko możliwe i pod tym kątem modyfikować zabawy.

 

Zabawy i aktywności sensoryczne możemy z powodzeniem stosować w domu, pamiętając o tym, że zgodnie z teorią integracji sensorycznej mamy 7 systemów zmysłowych (a nie 5 jak się powszechnie utarło). Z czego podstawą zabaw z niemowlakiem powinny być aktywności stymulujące 3 podstawowe, bazowe systemy zmysłowe: dotyk, równowaga/układ przedsionkowy oraz czucie głębokie.

 

Jak przez zabawę wspierać rozwój zmysłów niemowlaka?

 

Dotyk

 

 1. Masażyki – pamiętasz zabawy w rysowanie na placach różnych kształtów lub zabawę „pisze pani na maszynie A, B, C”. To są właśnie dziecięce masażyki. Są bardzo ważne dla rozwoju układu dotykowego, schematu własnego ciała, utrwalania części ciała. Większość dzieci je uwielbia. Możemy bawić się w ten sposób na siedząco, na leżąco (na plecach czy brzuszku). Rysujemy palcem rzeczkę, słoneczko, padający deszczyk – im dziecko młodsze tym prostsze i mniej skomplikowane wierszyki. Od ok 3/4 mca.
 2. Zabawy fakturowe - nasze dziecko powinno dotykać jak największej ilości różnych faktur i struktur. Rożne rodzaje materiałów (sztruks, flanela, aksamit), różne faktury (gładkie, szorstkie, puchate, miękkie, twarde, kłujące). Zapewnijmy maluchowi możliwość dotykania różnych rzeczy. Od ok. 3/4 m-ca.
 3. Basen sensoryczny - duży pojemnik (pojemnik na pościel, miska, pudełko, kojec)- napełniamy różnymi elementami – piłeczki plastikowe, gumowe, z kolcami, piankowe klocki, gąbki, myjki, skrawki różnych materiałów (sztruks, flanelka, futerko) a także materiały sypkie: makaron, kasza, mąka ziemniaczana, fasola, ryż, piasek itp. Dziecko już od momentu kiedy samo siedzi, może bawić się w takim miejscu, jeśli jeszcze nie siedzi możesz położyć je na brzuszku (mniej elementów w basenie). Od ok. 6 m-cy.
 4. Gniotki - napełnij kolorowe balony różnymi materiałami sypkimi- mąka, mąka ziemniaczana, kasza, groch, ryż, cukier itp. Niech dziecko ściska, pociera, rzuca gniotkami. Niemowlaki poznają świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi, to normalne – dopóki nie ma zębów nie powinno przegryźć zabawki, a jeśli to zrobi – to trudno ;) zrobisz mu nową. Od ok. 4/5 m-ca.

 

Równowaga/ układ przedsionkowy

 

 1. Kołysz swoje dziecko, bujaj, noś - nie bój się, że się przyzwyczai i będzie „małym tyranem”. Dziecko zdecydowanie tego potrzebuje do prawidłowego rozwoju – jest to w tej chwili wręcz zalecane rozwojowo. Śmiało możesz używać kołysek, hamaków, foteli bujanych, Memoli – ale unikaj mechanicznych huśtawek, bujaczków. Od urodzenia.
 2. Bujanie w kocyku – dziecko kładziemy się na rozłożonym dużym kocu, a dwie dorosłe osoby delikatnie bujają na boki. Świetna zabawa, wycisza i pomaga w wyciszaniu oraz relaksacji – taki domowy hamak na cztery ręce ;)) Od 4 m-ca.
 3. Obroty – Podczas przewijania i ubierania delikatnie obracaj dziecko na boki (zgodnie z zasadami pielęgnacji neurorozwojowej) zrób z tego fajną zabawę połączoną ze śpiewaniem, opowiadaniem, całowaniem i określaniem części ciała dziecka. Przygotuje to dziecko do samodzielnych obrotów, zapobiega asymetrii. Od urodzenia.

 

Czucie głębokie/propriocepcja

 

 1. Naleśnik – ciasno zroluj dziecko w koc, kołdrę, karimatę lub materac, bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika, pouciskaj je troszkę. Od ok 6 m-ca.
 2. Masowanie dziecka piłeczką z wypustkami – po ciele, można w ubranku lub bez – w zależności co preferuje (niektóre dzieci nie lubią tej zabawy a inne wręcz się domagają- zaobserwuj jak jest w przypadku twojego dziecka Od ok. 6/8 m-cy zacznij od najbardziej lubianych miejsc – zazwyczaj są to stopy. Od ok. 6/8 m-cy.
 3. Masaż dociskowy – zamiast delikatnego głaskania-obejmij ręce, nogi maluszka i delikatnie dociśnij zwłaszcza dla dzieci nadwrażliwych dotykowo, które nie lubią delikatnego dotyku. Od 6 tygodnia.

 

Wzrok

 

 1. Kontrasty – poprzez zawieszenie obok łóżeczka, kojca czy przewijaka kart z czarno-białymi wzorami. Można też zastosować czarno-biały wzór na kocyku (zamiast pastelowego). Pogrubione kontrasty są dużo lepsze w tworzeniu połączeń wzrokowych w mózgu. Codziennie zmieniaj plansze. W czasie zabawy weź jedną, potrzymaj w odległości ok 20 cm i powiedz co na niej widać. Po ukończeniu 1 m-ca, niektóre dzieci później – 6/8 tydzień – kwestia indywidualna.
 2. Kolory – można zacząć prezentować kolorowe piłki, balony w żywych kolorach- żółty, czerwony, pomarańczowy. Można też rozważyć zawieszenie nad łóżeczkiem karuzeli, zabawek, balonów czy wstążek przy suficie- wieszamy na wysokości brzuszka/ pępka zawsze na środku – żeby nie utrwalać pozycji odgięciowych i asymetrycznych. Pomiędzy 2/3 miesiącem.
 3. Śledzenie ruszających się przedmiotów – puszczaj zajączki na ścianie (lusterkiem) czy światło latarki, puszczaj dziecku bańki mydlane). Od 6 m-ca.

 

Słuch

 

 1. Mówienie, śpiewanie, muzyka – Mów do dziecka, szeptaj do uszka, zmieniaj ton głosu, śpiewaj piosenki i kołysanki, puszczaj dziecku „miłą” i spokojną muzykę. Od urodzenia a nawet w okresie prenatalnym (dziecko słyszy już od ok 5 m-ca życia płodowego) .
 2. Grzechotanie – Gdy dziecko już chwyta, podawajcie dziecku najpierw miękkie, potem twardsze grzechotki, niech podwieszane zabawki, w które uderza rączkami wydają dźwięki (dzwonki, grzechotanie). Ok. 3/4 m-c.
 3. Tworzenie własnych dźwięków – granie na różnych instrumentach i przedmiotach (marakasy, dzwoneczki, butelka z grochem czy ryżem, a nawet łyżka i miska). Od ok 6 m-ca.

 

Węch

 

 1. Naturalna prezentacja zapachów – prezentuj dziecku różne pachnące produkty spożywcze, przyprawy itp. Ok. 6 m-ca.
 2. Puszki zapachowe – fajnym pomysłem są puszki, czy pojemniki zapachowe (np. na przyprawy) wypełnione różnymi naturalnymi substancjami (np. cynamon, wanilia, anyż, imbir itp.). Podawaj dziecku do wąchania tylko naturalne zapachy, unikaj olejków zapachowych czy perfumowanych kosmetyków. Od ok 6/8 miesiąca.

 

Smak

 

 1. Edukacja smakowa – Wprowadzając nowe potrawy nie zniechęcaj się, czasami trzeba zaprezentować dziecku dany smak kilkukrotnie zanim go zaakceptuje, natomiast nigdy nie podajemy dziecku potraw na siłę. Staraj się podawać dziecku różnorodne smaki, nie dosładzaj i nie dosalaj potraw. Po 6 m-cu.
 2. Dieta BLW – wielu specjalistów zaleca stosowanie diety BLW – gdzie dziecko je produkty w kawałeczkach, samo wybierając na co ma ochotę. Ale dopiero od momentu jak samo siądzie, i nie każde dziecko będzie preferowało ten rodzaj karmienia, niektóre jednak wolą papki. Jest to jednak alternatywa do tradycyjnego sposobu wprowadzania pokarmów. Od momentu jak samo usiądzie.

 

Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, ma inną wrażliwość na bodźce – nigdy nie stosujemy nic na siłę, – jeśli dziecko nie chce (płacz, niepokój, ucieczka), to go nie zmuszamy. Staramy się dobierać zabawy i aktywności do jego wieku i możliwości, nie przyspieszamy – czekamy, aż dziecko będzie gotowe. U dzieci bardzo wrażliwych stosujemy metodę małych kroków: troszeczkę, krótko, do pierwszych oznak niezadowolenia. Okres noworodkowy (1 miesiąc, u niektórych dzieci dłużej nawet do ukończenia 3 m-ca) – jest okresem ochronnym, dziecko ma za zadanie przystosować się do życia w nowym środowisku, nie stymulujemy wtedy dziecka - jedynie poprzez naturalne, codzienne aktywności i czynności (chyba że są wskazania medyczne).

Kontakt

Bliższych informacji udziela sekretariat szkoły: 48 612 80 90. Informacje również na szkolnej stronie internetowej: zielone.eu

Łącza zewnętrzne